
Ječmenac
Riješite se bolnog i neugodnog ječmenca, uz redovitu higijenu i pravilnu terapiju, u sigurnim rukama
Riješite se bolnog i neugodnog ječmenca, uz redovitu higijenu i pravilnu terapiju, u sigurnim rukama
Ječmenci su dosadni, bolni, naporni, crveni gnojni prištevi na oku.
Najgore od svega, ne smijemo ih dirati i ne znamo hoće li sami nestati ili moramo intervenirati.
Riješavanje ječmanca:
Vanjski ječmenac izgleda kao gnojni prištić uz trepavicu, bolan je i crvenkast, nakon par dana spontano iscuri i nestane. Veći problem nam stvaraju unutarnji ječmenci.
Lokalizirano zadebljanje s unutrašnje strane vjeđe, na sluznici, ispunjeno mekanim sadržajem, veće ili manje. Ječmenac s unutarnje strane kapka se ne može isprazniti radi svoje lokalizacije. Nakon nekoliko dana može ili spontano nestati ili tako narasti da pukne i spontano se isprazni.
Unutarnji ječmenac najčešće ne prolazi, te prijeđe u kroničnu formu koju nazivamo halacion. Radi se o bezbolnoj izraslini na gornjoj ili donjoj vjeđi.
Ječmenac koji ne odlazi sponteno kroz dulji vremenski period? Tu vrstu ječmenca preporučujemo pregledati kod nas u poliklinici te ne iskuljučujemo mogućnost kiruškog odstranjivanja.
Pregledajte svoje ksantelazme na vrijeme, dođite na individualni razgovor i pregled s doktoricom – potpuno besplatno!
Besplatni pregled uključuje:
U svakoj našoj vjeđi imamo 30-ak žlijezda lojnica (Meibomove žlijezde) koje izlučuju masni sekret kroz izvodne kanaliće koji se nalaze na rubu svake vjeđe, iza korijena trepavica.
Začepljenje i upala žlijezda lojnica u vjeđi uzrokuje stvaranje izrasline – kroničnog ječmenca koji ne prolazi – halacion. Može biti mekši, ispunjen tekućim sadržajem ili čvršći. Halaciona može biti više i raznih veličina.
Suženjem izvodnog kanalića ili zgušnjenjem sekreta koji se teže izlučuje dovodi do zastoja sekreta u žlijezdi koja će se naduti, stanjit će se zid žlijezde i sadržaj procuriti u samu vjeđu.
Ako obstruirana žlijezda sadrži bakteriju (stafilokok koji se normalno nalazi na koži ili u nosnicama), govorimo o inficiranoj žlijezdi ili ječmencu. Ukoliko se ječmenac spontano ne isprazni dolazi do njegove kronične forme, halaciona.
Osobe s tanjim zidovima Meibomove žlijezde, rozaceom, seboreom vjeđa imaju veću šansu češće dobiti halazion. Također se češće javlja kod šećerne bolesti, povećane masnoće u krvi kao i kod stresa.
Tople obloge nanesite na ječmenac tri do četiri puta dnevno po 10-ak minuta. Spontano će proći nakon nekoliko dana tako da će se raspuknuti i isušiti.
Kronični ječmenac – halacion – se mora liječiti kirurški, ambulantno pod lokalnom anestezijom. Radi se maleni rez s unutrašnje strane vjeđe i ukloni se sadržaj ciste. Nakon operacije tjedan dana se uzimaju antibiotske kapljice i mast.
Ječmenac se na žalost može ponovno pojaviti i nakon operacije. Uklanjanjem halaciona, uklonili smo samo jedno od mogućih 30-ak žlijezda na jednoj vjeđi. U liječenju ječmenca možete se prepustiti brojnim opcijama. Biste li radije pustili da ječmenac sam od sebe prođe, ili se prepustili liječenju prirodnim putem, ili isprobali savjete prijatelja? Uvijek samoinicijativno možete otići u ljekarnu i nadati se da će Vas ljekarnik bez oftamologa uputiti na pravi lijek. Ili biste radije poslušali stručno mišljenje iskusnog oftamologa koji će propisati odgovarajuću terapiju i liječenje kako biste se dosadnog ječmenca riješili na vrijeme i zauvijek?
Iako nastanak ječmenca ne možemo spriječiti, možemo pravilnom higijenom i brigom oka prevenirati njegovu pojavu.
OIB 123456789
MBS 122558754
IBAN HR0423400091110724265
Poliklinika za Oftalmologiju “Dr. Ritz”
Kranjčevićeva 50/5
10000 Zagreb