Ječmenac

Početna stranica » Ječmenac

PREGLEDE OBAVLJAJU VRHUNSKI OFTALMOLOZI

Ječmenac

Ječmenci su dosadni, bolni, naporni, crveni gnojni prištevi na oku.
Najgore od svega, ne smijemo ih dirati i ne znamo hoće li sami nestati ili moramo intervenirati.

Riješite se bolnog i neugodnog ječmenca brzim i bezbolnim kirurškim zahvatom u sigurnim rukama iskusnih oftalmologa iz Poliklinike Ritz.

Ne čekajte s operacijom, komplikacije su ozbiljne!

Ječmenac koji ne odlazi spontano kroz dulji vremenski period? Tu vrstu ječmenca preporučujemo pregledati kod nas u poliklinici jer postoji velika mogućnost da će ga trebati kirurški odstraniti!

 

Kako nastaje ječmenac?

Meibomove žlijezde

U svakoj našoj vjeđi imamo 30-ak žlijezda lojnica (Meibomove žlijezde) koje izlučuju masni sekret kroz izvodne kanaliće koji se nalaze na rubu svake vjeđe, iza korijena trepavica.

Začepljenje žlijezda lojnica

Začepljenje i upala žlijezda lojnica u vjeđi uzrokuje stvaranje izrasline – kroničnog ječmenca koji ne prolazi (halacion). Može biti mekši, ispunjen tekućim sadržajem ili čvršći. Halaciona može biti više i raznih veličina.

Suženjem izvodnog kanalića ili zgušnjenjem sekreta koji se teže izlučuje dolazi do zastoja sekreta u žlijezdi koja će nateći, stanjit će se zid žlijezde i sadržaj procuriti u samu vjeđu.

Ako obstruirana žlijezda sadrži bakteriju (stafilokok koji se normalno nalazi na koži ili u nosnicama), govorimo o inficiranoj žlijezdi ili ječmencu. Ako se ječmenac spontano ne isprazni dolazi do njegove kronične forme, halaciona.

Faktori rizika nastanka ječmenca

Osobe s tanjim zidovima Meibomove žlijezde, rozaceom i seboreom vjeđa imaju veću šansu češće dobiti halazion. Također, češće se javlja kod šećerne bolesti, povećane masnoće u krvi te kod stresa.

Rješavanje ječmenca

Simptomi:

  • Primjetili ste bubuljicu unutar ili na vanjskom dijelu vjeđe?
  • Boli li vas na dodir?
  • Svrbi vas oko i pojavilo se crvenilo?
  • Uočili ste kvržicu sa žučkastom točkicom u sredini?

Riješavanje ječmanca

  • gnojni čepić može sam u nekoliko dana spontano iscuriti. S odlaskom ječmenca, odlaze i vaše brige!
  • ječmenac koji ne odlazi sponteno kroz dulje vremensko razdoblje – tu vrstu ječmenca preporučujemo pregledati kod nas u Poliklinici, jer postoji velika mogućnost da ga treba kirurški odstraniti.

Svjedodžbe

Što kažu naši pacijenti

Ječmenac terapija i liječenje

Ječmenac koji prolazi

Tople obloge nanesite na ječmenac tri do četiri puta dnevno po 10-ak minuta. Spontano će proći nakon nekoliko dana tako da će se raspuknuti i isušiti.

Ječmenac koji ne prolazi

Kronični ječmenac (halacion) mora se odstraniti kirurški, ambulantno pod lokalnom anestezijom. Radi se maleni rez s unutrašnje strane vjeđe i uklanja njegov sadržaj. Nakon operacije tjedan dana se uzimaju antibiotske kapljice i mast.

Ponavljanje ječmenca

Ječmenac se, nažalost, može ponovno pojaviti i nakon operacije. Uklanjanjem halaciona uklanja se tek jedna od mogućih 30-ak žlijezdi na jednoj vjeđi. U liječenju ječmenca možete se prepustiti brojnim opcijama. Biste li radije pustili da ječmenac sam od sebe prođe ili se prepustili liječenju prirodnim putem? Možete samoinicijativno otići i u ljekarnu i nadati se da će vas ljekarnik bez oftamologa uputiti na pravi lijek. Ili biste radije poslušali stručno mišljenje iskusnog oftamologa koji će vam propisati odgovarajuću, ciljanu terapiju i liječenje kako biste se dosadnog ječmenca riješili na vrijeme i zauvijek?

Prevencija

Nastanak ječmenca ne možemo spriječiti, no možemo ga pravilnom higijenom i brigom oka prevenirati!

  • Redovita higijena koju preporuča oftamolog (istiskivanje rubova vjeđa, čišćenje štapićem vate koja je namočena u otopinu baby šampona u omjeru 1:8)
  • Stavljanje toplo-hladnih obloga na ječmenac
  • Korištenje maramica namijenjenih higijeni oka
  • Izbjegavanje korištenja tuđe šminke i kozmetičkih sredstava
  • Redovito uklanjajte šminke s očiju, osobito prije spavanja
  • Ne trljajte oči prljavim rukama
  • Izbjegavajte korištenje zajedničkih ručnika – uvijek brišite lice nakon umivanja čistim ručnikom
Dr. sc. Liana Ritz

Dr. sc. Liana Ritz Mutevelić rođena je i školovana u Zagrebu gdje je diplomirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te specijalizirala oftalmologiju.

Magistrirala je s temom “Usporedna implantacija različitih vrsta intraokularnih leća” a doktorirala s temom “Evaluacija poremećaja funkcije oka nakon liječenja prijeloma orbite”.

Najčešća pitanja

Vanjski ječmenac izgleda kao gnojni prištić uz trepavicu, bolan je i crvenkast, a nakon par dana spontano iscuri i nestane. Veći problem stvaraju unutarnji ječmenci.

Lokalizirano zadebljanje s unutrašnje strane vjeđe, na sluznici, ispunjeno je mekanim sadržajem, a može biti veće ili manje. Ječmenac s unutarnje strane kapka ne može se isprazniti radi svog položaja. Nakon nekoliko dana može ili spontano nestati ili toliko narasti da sam od sebe pukne i isprazni se.

Unutarnji ječmenac najčešće ne prolazi te prijeđe u kroničnu formu koju nazivamo halacion. Radi se o bezbolnoj izraslini na gornjoj ili donjoj vjeđi.

Kod operacijeječmenca je brz oporavak. Već sutradan pacijent osjeća olakšanje.

This is default text for notification bar